Bakan Dönmez: Bu yıl Akkuyu’yu devreye alarak enerji portföyümüze yeni bir kaynak daha ekleyeceğiz

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, “İnşallah bu yıl Akkuyu’yu devreye alarak güç portföyümüze yeni bir kaynak daha ekleyeceğiz” dedi. 

 Fatih Dönmez, “Türkiye Ulusal Güç Planı & Türkiye Hidrojen Teknolojileri Stratejisi ve Yol Haritası” toplantısında SMR ismiyle bilinen küçük ve orta ölçekli modüler reaktörlerin de gündemlerinde olduğunu söyledi. Dönmez ”İnşallah inşası süren ve planladığımız nükleer santrallerimizin yanı sıra SMR’ları da güç portföyümüze ekleyeceğiz’‘ tabirlerini kullandı. 

Dönmez, “Türkiye’de birinci sefer doğal gaz ile yenilenebilir kaynaklardan elde edilen hidrojenin yüzde 20’ye kadar karıştırılarak şebeke ve iç tesisatlarda kullanılmasının testleri yapıldı ve muvaffakiyetle sonuçlandı. Şu hoş haberi de vermek isterim. Bu çalışmalar yalnızca evsel kullanımla sonlu kalmayacak. Birebir mühendislik grubu hidrojenin endüstride kullanımına yönelik Ar-Ge çalışmalarına da devam ediyor. İnşallah oradan da hoş sonuçlar almayı ümit ediyoruz” formunda konuştu. 

Hidrojen enerjisi

Bakan, “2053 net sıfır emisyon gayesi çerçevesinde hazırladığımız Türkiye Ulusal Güç Planımız hem ekonomik büyümeye dayanak sağlayacak, hem de yeşil güç dönüşümümüzü bir üst merhaleye taşıyacak. 2020 yılında 147,2 milyon ton eş kıymet petrol olan güç tüketimimiz, Türkiye’nin büyüme gayeleri doğrultusunda 2035 yılında 205,3 milyon ton eş bedel petrole ulaşacak” değerlendirmesini yaptı.

Fatih Dönmez, hidrojen gücüyle ilgili şunları söyledi:

“2030 yılından başlayarak 2053 sonuna kadar hidrojenin doğalgaza karışım oranını yüzde 12’ye, sentetik metanın karışım oranını yüzde 30’a çıkartmayı hedefliyoruz.

Türkiye’de birinci kez doğalgaz ile yenilenebilir kaynaklardan elde edilen hidrojenin yüzde 20’ye kadar karıştırılarak şebeke ve iç tesisatlarda kullanılmasının testleri yapıldı ve muvaffakiyetle sonuçlandı. Şu hoş haberi de vermek isterim. Bu çalışmalar yalnızca evsel kullanımla hudutlu kalmayacak. Birebir mühendislik grubu hidrojenin endüstride kullanımına yönelik Ar-Ge çalışmalarına da devam ediyor. İnşallah oradan da hoş sonuçlar almayı ümit ediyoruz.

Jeopolitik pozisyonumuzu da göz önüne alırsak global hidrojen pazarında bizi güçlü bir oyuncu yapacak bütün enstrümanlara sahibiz. Hedefimiz elektrolizör kurulu gücümüzü 2030 yılında 2 GW’a, 2035 yılında 5 GW’a ve 2053 yılında 70 GW’a çıkarmayı hedefliyoruz.”

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir