Bakan Kirişci: OECD’nin gündemi bizdik

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, Uluslararası Ziraî Kalkınma Fonu (IFAD) kapsamında Tufanbeyli ilçesine kurulacak ‘Yöresel eser pazar yeri’nin temel atma merasimi ve bir dizi aktifliğe katılmak üzere Adana’ya geldi. Bakan Kirişci, 11 Kasım Ulusal Ağaçlandırma Günü hasebiyle Devlet Su İşleri Tesisleri’nde düzenlenen lansmanda sivil toplum kuruluşlarının yetkilileriyle bir ortaya geldi. Bakan Kirişci’ye Adana Valisi Süleyman Elban ve milletvekilleri eşlik etti.

Programda konuşan Bakan Kirişci, şehir olarak bu türlü birlikteliklere muhtaçlık olduğunu kaydederek, “1978 yılında bu kente üniversite eğitimi için gelmiş ve her şeyini bu kente borçlu biri olarak, kabinede bir üye olmaktan büyük memnuniyet duyuyorum. Artık ülkeler değil, kentler, hatta ilçeler yarışıyor. Biz kendi teşvik uygulamalarımızı da ilçeler seviyesine indirdik. Türkiye, inşallah gelecek yıl Cumhuriyet’in 100’üncü yılını kutluyor olacak. Ben 68 değil, 78 nesliyim. Çukurova Üniversitesi’nde okurken ya kaldığımız mesken ya da bindiğimiz servisimiz taranırdı. Bunları yaşamış bir nesil olarak, bizim gücümüzü diğer alanlarda heba ettiklerini gördük. Artık inovatif düşünen, gençlik dinamizmiyle bu ülke ve dünya için bir şeyler yapmaya çalışan bir nesil ortaya çıktı. Elimizdeki manivelaları düzgün kullanırsak, ülkemizin önü açık. Zira bu ülkede üretmek isteyen bireyler, onlara dayanak olmak isteyen de bir iktidar var. Türkiye’yi bir dünya markası yapmak isteyen bir Cumhurbaşkanımız var” diye konuştu.

‘TÜRKİYE, DÜNYANIN KONUŞTUĞU BİR ÜLKE’

Gelecek yılın akabinde ‘Türkiye Yüzyılı’ olarak isimlendirdikleri periyoda gireceklerini belirten Bakan Kirişci, şunları söyledi:

“Artık global bir oyuncu haline gelmiş bir Türkiye var. Siyasi görüşlerimiz, etnik ve mezhep farklılıklarımızı bir zenginlik olarak görüyoruz. Lakin ortak noktamız, ülkenin geleceği ve refahı olmalıdır. Ukrayna’nın elinde 35 milyon ton civarında mısır, soya, ayçiçek yağı üzere ihraç edemedikleri eserler vardı. Bugün baktığımızda 431 gemi, ‘Tahıl Koridoru’ndan geçerek 10,1 milyon ton eseri dünyaya ulaştırmış oldu. Bu eserlerin yüzde 61’i Avrupa ülkelerine, yüzde 21’i Asya ülkelerine, yüzde 13’ü Afrika ülkelerine gönderildi ve piyasaya girdi. Bu gelişim, moderatör misyonu üstlenen bir Türkiye ve Cumhurbaşkanımız olmasaydı, olmazdı. Geçtiğimiz gün OECD’nin Paris’te toplantısı vardı. Orada Tahıl Koridoru’nun, Cumhurbaşkanımızın teşebbüsleriyle tekrar açılıp, sevkiyatın devam etmesi konuşuldu. OECD’nin gündemi bizdik. Cumhurbaşkanımızın dirayetli duruşundan kaynaklı, dünyanın konuştuğu bir ülke vardı.”

‘TÜRKİYE, DEĞİŞİM VE DÖNÜŞÜM YAŞIYOR’

Türkiye’nin büyük bir değişim ve dönüşüm yaşadığını kaydeden Bakan Kirişci, “Biz bu gelişimi Adanalılar olarak düzgün pahalandırmak durumundayız. Bazen geriden gelmek avantajdır. Elektrikli araba serüveninde yaya ve geride kalmadık. Onu da yakalayıp, mart ayında da vatandaşımızın hizmetine sunacağız. Bununla ne kadar iftihar etsek azdır. Buna benzeri teşebbüslerimiz de devam ediyor. Geçtiğimiz gün Ukrayna tarım bakanıyla telefonda görüştüm. Bana ‘Sığınaktayım ancak dışarıdakiler sizin ‘Bayraktar’ınız sayesinde rahatlar’ dedi. Bunlar duygulandıran şeyler” dedi.

Adana’yı geçmişin tezli kenti olarak nitelendiren Bakan Kirişci, kentin gelişimine katkı sunma konusunda daha güzelini yapmak için çaba ve gayret göstereceklerini söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir