Cumhur İttifakı’nın protokolü paylaşıldı! 4 parti ayrı ayrı listelerle seçime girecek

AK Parti’nin YSK Temsilcisi Recep Özel, toplumsal medya hesabından “Cumhur İttifakı”nın seçim protokolünü paylaştı. Protokolde, Anayasa’nın 116. hususuna nazaran Cumhurbaşkanınca yenilenen ve 14 Mayıs 2023’te gerçekleştirilecek 28. Periyot Milletvekili Genel Seçimine, 2839 sayılı Milletvekili Seçimi Kanununun 12/A hususu ve bu protokol uyarınca Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti), Milliyetçi Hareket Partisi (MHP), Büyük Birlik Partisi (BBP) ve Yine Refah Partisinin (Yeniden Refah) “Cumhur İttifakı” ismi altında ittifak oluşturarak katılmaya karar verdikleri belirtildi.

SEÇİMLERE AYRI AYRI GİRECEKLER

AK Parti, MHP, BBP ve Yine Refah’ın kararı şahsiyetlerini koruma ederek “Cumhur İttifakı”nın içinde farklı siyasi partiler olarak seçimlere gireceği ve 2839 sayılı Kanun’un öngördüğü çerçevede başka ayrı aday listeleri verecekleri kaydedilen protokolde, “Cumhur İttifakı”nın 14 Mayıs 2023’te yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimindeki ortak adayının, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olduğu tabir edildi.

“YERLİ VE ULUSAL DURUŞUN DOĞAL SONUCU”

Protokolün ekinde “Cumhur İttifakı”nın kuruluşu, prensip ve vizyonunu içeren metin de yer aldı. “Cumhur İttifakı”nın 15 Temmuz 2016’da FETÖ’nün teşebbüs ettiği hain darbe ve işgal hareketi sonrasında Türkiye’nin maruz kaldığı hücumlara karşı yerli ve ulusal bir duruşun doğal bir sonucu olarak ortaya çıktığına işaret edilen metinde, 15 Temmuz 2016 tarihinin ülke için her bakımdan dönüm noktası ve yeni bir başlangıç olduğu aktarıldı.

“MİLLİ MUTABAKAT, ULUSAL ŞUUR’A DÖNÜŞTÜ”

Yenikapı’da 7 Ağustos 2016’da ortaya çıkan “milli mutabakat”ın, 16 Nisan 2017’deki halk oylamasında milletin iradesiyle kabul edilen hükümet sistemi değişikliğiyle perçinlenerek “milli şuur”a dönüştüğü bildirilen metinde, 24 Haziran 2018 seçimleri öncesinde kurulan “Cumhur İttifakı” ile de ulusal bekayı temel alan “ahlaki ve siyasi uzlaşma” ile somutlaştığı kaydedildi. Metinde, 24 Haziran 2018 seçiminin, “Cumhur İttifakı”nın zaferiyle sonuçlandığı, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminin birinci Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 9 Temmuz 2018’de TBMM’de yemin etmesiyle fiilen ve hukuken Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi devrinin başladığı anımsatıldı.

PROTOKOL METNİNDE “AYASOFYA” DETAYI

“Cumhur İttifakı” birlikteliğinde TBMM’nin 27. Periyodunda ülkeye ve millete değerli hizmetler yapıldığı, global ölçekte yaşanan ezalara, etraf ülkelerdeki ateş çemberine karşın Türkiye’nin birçok bakımdan müspet taraflı ayrışan ülkelerden biri olduğu aktarılan metinde, “Cumhur İttifakı” birlikteliğinde yılların beklentisi olan Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifinin ibadete açılması, Karabağ’ın Ermenistan işgalinden kurtarılması, Kıbrıs’ta kapalı Maraş’ın açılması üzere tarihi nitelikli adımların atıldığı belirtildi.

“BİRÇOK YAPISAL DÜZENLEME GERÇEKLEŞTİRİLDİ”

Türkiye’nin zenginliğine kıymetli katkı sağlayacak büyük ölçekli ulaştırma ve güç projelerinin gerçekleştirildiği ve Karadeniz’de keşfedilen doğal gazın milletle buluşturulmak üzere olduğu kaydedilen metinde, Kovid-19 salgınıyla dünyanın gıpta ettiği bir çabanın yürütüldüğü, Türkiye’nin, diplomasinin merkezi olduğu, savunma endüstrinde ve terörle uğraşta “destan” yazıldığı, devletin bekası ve milletin refahını temine yönelik siyasetler uygulandığı, toplum kısımlarının beklentisi olan birçok yapısal düzenlemenin gerçekleştirildiği söz edildi.

“DEPREMLER BÜYÜK YIKIMA NEDEN OLDU”

Türkiye’nin 6 Şubat 2023’te dünyanın en büyük sarsıntılarından birisiyle karşılaştığı anımsatılan metinde, Kahramanmaraş merkezli asrın felaketi sarsıntıların binlerce vatandaşın hayatını kaybetmesine ve 11 ili kapsayan geniş bir alanda büyük bir yıkıma sebep olduğuna işaret edildi. Devletin tüm kurumlarıyla sarsıntı anından itibaren bölgede olduğu aktarılan metinde, tüm gereksinimlerin karşılandığı, en değerli muhtaçlık olan kalıcı konutların üretimine çabucak başlandığı ve bir yıl içinde de hak sahiplerine teslim edileceği bildirildi.

“ÖNCELİĞİMİZ ZELZELENİN YARALARINI SARMAK”

Metinde, “Cumhur İttifakı olarak bu seçime girerken önceliğimiz zelzelenin yaralarını sarmak, tekrar imar ve ihya sürecini tamamlamaktır. Eş vakitli olarak da tüm afetlere karşı risk idaresi ve afet idaresine ait gerekli önlemleri almak, bu kapsamda mevzuat eksiğini gidermek, teknolojik, beşeri ve kurumsal kapasiteyi artırmak kararlılığındayız.” sözleri kullanıldı.

“CUMHUR İTTİFAKI DOĞRUNUN TARAFI OLMAYA DEVAM EDECEK”

“Cumhur İttifakı”nın, Cumhuriyetin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün “muasır medeniyet düzeyinin üzerine çıkma” amacını yakalama azmiyle ulusal ve üniter bir devlet olan Türkiye Cumhuriyeti Devletini ve Türk milletini ebediyen yaşatma iradesi olduğu belirtilen metinde, “Cumhur İttifakı”nın, haklının teminatı, doğrunun tarafı olmaya, temel hak ve hürriyetlerin eksiksiz yaşanmasının, demokrasi, insan hakları ve hukukun üstünlüğünün teminatı olmaya devam edeceği kaydedildi.

“TARİHİ BİR BİRLİKTELİK”

“KÜRESEL DENGELERİN BELİRLEYİCİSİ OLAN BİR TÜRKİYE”

İttifakın, dünya barışının ve adaletinin teminatı, İslam aleminin ve bütün mazlum milletlerin yegane ümidi olan Türkiye’yi global bir güç haline getireceği, 2053 ve 2071 vizyonunun alt yapısını adım adım inşa edeceği belirtilen metinde, şunlar kaydedildi: “Cumhur İttifakı, Cumhuriyetimizin yeni yüzyılında, güçlü, tesirli ve global dengelerin belirleyicisi olan bir Türkiye maksadının de rotasını çizmektedir. ‘İnsanı yaşat ki, devlet yaşasın’ anlayışı ile Türkiye için toplumsal mutabakat sağlayacak kıymetlerin inşasının temeli, ‘Türkiye Yüzyılı’ vizyonumuzdur.

“MİLLETİMİZİN SAĞDUYUSUNA İNANIYORUZ”

İnanıyoruz ki 14 Mayıs’ta milletimiz tercihini, Türkiye’nin yükselişi için başlatılan atılımların devamından, insan merkezli siyasetlerden, ülkemizi global güç haline getirme ve yüzyılı ‘Türkiye Yüzyılı’ yapmak iradesinden yana kullanacaktır. Ulusal siyasetlerle başkan ülke Türkiye’nin inşası için hasbi hislerle kurulmuş Cumhur İttifakı’na dayanağını sürdürecektir. Cumhur İttifakı, gücünü, azmini ve kararlılığını aziz milletimizden almaktadır. Cumhur İttifakı’nın yolu açık, Türkiye’nin ufku aydınlıktır. İnşallah Yüzyıl Türkiye’nindir, yüzyılın gücü Türkiye’dir. Milletimizin sağduyusuna inanıyor, ferasetine güveniyoruz. Çaba bizden, tevfik Allah’tandır.”

Kaynak: AA / Yeni

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir