Elon Musk’ın Kâbus Gibi 24 Saati: 13 Milyar Dolar Buhar Oldu!

Tesla birinci çeyrek sonuçlarıyla yatırımcıları hayal kırıklığına uğrattı. Geçen yıl 3,32 milyar dolar olan Tesla’nın birinci çeyrekteki net geliri yüzde 24 düşüşle 2,51 milyar dolara indi.

Şirketin pay başı karı ise 0,95 dolardan 0,73 dolara düştü. Tesla’nın bilançosu sonrası borsadaki paylar sert geriledi.

Reuters’ın aktardığı habere nazaran; Twitter ve SpaceX’teki gelişmeler de düşüşü tetikledi. Elektrikli araba üreticisinin payları ise 20 Nisan’da yüzde 9,75 düşüşle 162,99 dolara indi.

Birkaç dakika sonra patladı!

Öte yandan Elon Musk’ın sahip olduğu SpaceX şirketinin “dünyanın en güçlü uzay roketi” olarak nitelenen roketi Starship, geçen haftaki ertelemenin akabinde dün fırlatıldı lakin birkaç dakika sonra patladı.

ABD’nin New York kentindeki Özgürlük Anıtı’ndan daha büyük olan 120 metre uzunluğundaki dev roket, SpaceX’in Teksas’taki Starbase üssünden muvaffakiyetle fırlatılmıştı. Yılladır hazırlığı yapılan fırlatma sonrası yaşanan sevinç birkaç dakika sonra yerini hayal kırıklığına bıraktı. Mürettebatsız roket, fırlatmadan 4 dakika sonra yörüngeye ulaşamadan infilak etti.

‘Mavi tik’ kararı sonrası çakıldı

Öte yandan Musk, Twitter’da kullanıcılarını kızdıracak bir adım attı. Ünlü milyarder tarafından satın alınan toplumsal medya platformu Twitter’da, “mavi tik” kaldırıldı. Toplumsal medya platformu, Blue kullanıcısı olmayan doğrulanmış hesapların mavi tiki kaldırılırken Twitter Blue için aylık 8 dolar fiyat ödemeyen çok sayıda kuruluş ve ünlü ismin doğrulanmış onay işaretleri silinmiş oldu.

Musk’ın üç büyük şirketinde yaşanan olaylar borsadaki hareketleri tetiklerken ünlü milyarderin serveti de sert geriledi.

Tesla’da da dev kayıp

Musk’un serveti en çok Tesla paylarındaki hareketlerden etkilenerek 24 saat içerisinde 13 milyar dolar eridi. Bu kayıp, yılın en büyük düşüşü oldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir