HDP milletvekilleri tecride karşı Adalet Bakanlığı önünde dönüşümlü oturma eylemi yapacak

Halkların Demokratik Partisi (HDP) milletvekilleri, Abdullah Öcalan’a uygulanan ‘tecride’ karşı Meclis’ten Adalet Bakanlığı’na yürüdü. HDP Ağrı Milletvekili Berdan Öztürk, tecrit kaldırılana kadar HDP’li milletvekillerinin Adalet Bakanlığı önünde dönüşümlü oturma hareketi yapacaklarını açıkladı. 

HDP’li Milletvekilleri Sezai Temelli, Abdullah Koç, Gülistan Kılıç Koçyiğit, Hüseyin Kaçmaz, Şevin Coşkun, Nuran İmir, Feleknas Uca, Dilan Dirayet Taşdemir, Ömer Öcalan, Celadet Gaydalı ve Erdal Aydemir,  Abdullah Öcalan’a uygulanan tecridi protesto etmek için Meclis’ten Adalet Bakanlığı’na yürüdü.

 Gazete Duvar’dan Serkan Alan’ın haberine nazaran, “İmralı’da Hukuk Uygulansın” , “Tecrit İnsanlık Suçudur” dövizlerini taşıyan HDP milletvekilleri yürüyüş sırasında polis tarafından durduruldu. 

HDP Ağrı Milletvekili Öztürk, Abdullah Öcalan’a uygulanan tecridin iki yıldır sürdüğünü, sonuç alamadıklarını ve tecrit kaldırılana kadar HDP’li milletvekillerinin Adalet Bakanlığı önünde dönüşümlü oturma hareketi yapacaklarını açıkladı. Tecridin ulusal ve memleketler arası mevzuatlara karşıt olduğunu belirten Öztürk şunları kaydetti:

“Tecridin ne kanunda ne Anayasa’da ne de Türkiye’nin bağlı olduğu memleketler arası mukavelelerde yeri yoktur. Tecrit bir azaptır. 2 yıla yakın bir müddettir görüştürülmemesi, hiçbir halde irtibat kurulmaması, mutlak bir halde uygulanması insanlık kabahatidir. Hükümete, iktidara düşen Sayın Öcalan’ı derhal avukatlarıyla görüştürmek ve bundan sonra da mevcut olan hukukun Sayın Öcalan’a da uygulanması gerekiyor.”

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir