Kocakarı soğukları ne zaman gelecek? Neden kocakarı soğukları deniliyor? Bu kış kocakarı soğukları olacak mı? Uzman tarih verdi!

Mart ayının başlamasıyla birlikte yurt genelinde hava sıcaklıkları yine düşüşe geçti. Kocakarı soğukları bir öteki ismiyle berdül’acüz bu sebeple gündeme geldi. Meteoroloji Genel Müdürlüğü 18 vilayet için sarı ve turuncu kodlu ihtarda bulundu. Birtakım bölgelerde ağır kar yağışı sebebiyle eğitime orta verildi. Pekala, 2023 kocakarı soğukları ne vakit gelecek? Kar yağacak mı?

Kocakarı soğukları mart ayında beklenen hava olaylarından birisidir. Arapça berdül’acüz olarak söz edilen olay ‘yaşlı bayan soğuğu’ manalarına gelmektedir. Rümi ve miladi takvime nazaran belirlenen kocakarı soğukları için tarih belirli oldu.

KOCAKARI SOĞUKLARI NE VAKİT GELECEK?

Takvim yapraklarına nazaran kocakarı soğukları 11-17 Mart ortasındaki günlerde görülüyor.

Meteoroloji’nin haritalı hava durumu raporuna Türkiye yeni bir yağışlı havanın tesiri altına girdi. İklim Bilimci Dr. Okan Bozyurt, kocakarı soğukları (Berd-el Acuz) için uyardı. Kuraklıkla boğuşan Türkiye’ye müjde Bozyurt’tan geldi. İki tarihi işaret ederek kar yağışı görülecek bölgeleri tek tek saydı.

Afyon Kocatepe Üniversitesi Coğrafya Kısmı İklim Bilimci Öğretim Üyesi Dr. Okan Bozyurt, YouTube kanalından paylaştığı görüntüde önümüzdeki günlerde görülebilecek hava durumuyla ilgili kıymetli bilgiler paylaştı. Bozyurt, “Kocakarı soğukları kar ile birlikte geliyor. Kışın hakikat dürüst yağmayan kar bu kere kocakarı soğukları ile geliyor. Halk takvimindeki günler hiç şaşmıyor. Bu gelecek yağış da onun en somut delili. Her sene 11 Mart’tan 18 Mart’a olan süreçte kıştan kalan son soğuklar olur. Bunlara kocakarı soğukları denir. Bunun asıl ismi Berd-el Acuz’dur” dedi.

MARMARA’DA DA KAR GÖRÜLECEK

Kar yağacak bölgeleri sayan Bozyurt, “Pazartesiden (13 Mart) itibaren soğuk ve yağışlı hava ülkemize geliyor. Bu yeni hava kütlesi sıcaklıkları kuzey ve batı bölgelerde epeyce soğutacak. İç kısımlarda ise sıcaklık 5 ila 8 derece azalacak. Bu sıcaklık düşüşleri sonrası yurdumuzun kuzey, iç ve doğu bölümleri kar yağışı alacak. İç Anadolu, Kuzey ve İç Ege ve Göller bölgesinde kar yağışı olacak lakin örtü formunda görülmeyecek. Bilhassa Doğu Anadolu ve Karadeniz’in iç kesitlerinde ve bilhassa Erzurum, Kars, Ardahan’da örtü yapacak karar kar yağacak. Ayrıyeten Marmara Bölgesi’nin yüksek kısımlarında de kar yağışı bekliyoruz” tabirlerini kullandı.

MART 20’DEN SONRA ÖNEMLİ SOĞUK GELİYOR

İkinci bir soğuk hava kütlesine dikkat çeken iklimbilimci Bozyurt, “Mart’ın 20’sinden sonra da önemli bir soğuk ve yağışlı hava bekliyorum. Bilhassa 21 Mart ile 28 Mart ortasında özellikler yurdumuzun kuzey, iç ve doğu kesitlerinde kar yağışı bekliyorum ve yer yer don olayları bekliyorum” dedi.

NEDEN KOCAKARI SOĞUKLARI DENİYOR?

Halk lisanında “Kocakarı Soğukları” olarak da bilinen Berdül’acüz bir benzetmeden geliyor. “Acüz” omurgamızdaki “kuyruk sokumu” dediğimiz son kemiğin ismi. Yani soğuğun kuyruk sokumuna kadar hissedilmesinden ötürü bu türlü bir benzetme kelam mevzusudur.

Bu söz Arapça’da kocakarı manasına gelen “acüze” sözcüğü ile karıştırılınca, bir de kelam konusu rivayete nazaran bu soğuklarda çok fazla yaşlı bayanın hayatını kaybetmesi sonucunda tabir halkın ağzına “kocakarı soğukları” olarak kalmıştır.

4 VİLAYETTE EĞİTİME ORTA VERİLDİ

Yoğun kar yağışı nedeniyle bugün 4 vilayette eğitime orta verildi. Yozgat, Tokat, Samsun ve Çorum’un birtakım ilçelerinde okullar 1 günlüğüne tatil edildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir