Mide balonu ile obeziteden kurtulmak mümkün mü?

Gülsüm YILDIRIM / HERKES DUYSUN

BURSA (İGFA) – Herkes Duysun TV ekranlarında yayınlanan Sağlıkta Nefes programına bu hafta Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Hakan Eroğlu konuk oldu.

Hakan Eroğlu, programda mide balonunun zayıflamaya yol açıp açmadığına dair açıklamalarda bulundu.

Mide balonunu, hayat alışkanlıklarından yahut hastalıklarından ötürü kilo veremeyen şahıslara uygulandığını belirten Op. Dr. Hakan Eroğlu, “Mide içine, mide hacmini küçültmek için bir endoskopik olarak aygıt yerleştiriyoruz. Daha sonra bu balon, sıvıyla şişirip ve hastanın kilo vermesine yardımcı bir prosedür olarak kullanıyoruz. Mide balonu yerleştirme operasyonu, mide cerrahisi geçirmemiş olmak şartıyla herkese uygulanabilir zira mide balonu, hacmi olan bir şeydir. Daha evvelden obezite cerrahisi geçirmiş, kilo verememiş, midede delinme ya da tümör sebebiyle ameliyat geçirmiş hastalarda mide balonu yerleştirilemez. Bu durumda geçerli formül, revizyonel ameliyatlardır.” dedi.

“MİDE BALONU OPERASYONU GÜNÜBİRLİK İŞLEMDİR”

Obezitenin, başlı başına bir risk faktörü olduğunu söyleyen Eroğlu, “Tansiyon, şeker, kalp hastalıkları, eklem problemleri riskini azaltmanın bir numaralı faktörü kilo vermektir. Mide balonu da kilo vermeye yardımcı olduğu için bu hastalıkların ileride gelişmesine ya da kullandığı ilaçların doz azaltmasına yardımcı olabilir fakat olay kilo vermektir. Gastrit ve ülser hastalarına da mide balonu takılmasından rastgele bir sorun yok. Doğum sonrası kiloların kalmasından ötürü emziren anneler de taktırabilir. Mide balonu uygulamasından evvel bir hazırlık süreci de bulunmaktadır. Hasta, ameliyat öncesi bir anestezi tabibimizin öngördüğü kalp ve akciğer grafisi üzere tetkikler oluyor. Anestezi uygun gördüğü vakit süreç, günübirlik gerçekleşiyor. Bu tıp operasyonlar anestezi ile çok daha konforludur. Uyanık bir hastaya yalnızca endoskopi yapmak bile hayli meşakatli. Bir de biz, endoskopi ile bir arada bir de mide balonu yolluyoruz. Yani hasta, öğürme, kusma yapabiliyor.” halinde konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir