Trump’tan gizli belge itirafı: Her şeyi doğru yaptım

Trump, sunucu Sean Hannity’nin moderatörlüğünde Fox News televizyonu tarafından Iowa’da düzenlenen açık oturumda konuştu.

Salondaki seyircilerin tezahüratları ortasında sahnede yerini alan Trump, başkanlıktan ayrıldıktan sonra kapalı evrakları tuttuğuna dair dün ses kaydının ele geçirilmesiyle ilgili açıklama hakkında bilgisi olmadığını öne sürdü.

Trump, “O bahiste hiç bir fikrim yok. Bütün bildiğim, Başkanlık Kayıtları Yasası’na yüzde 100 uydum ve her şeyi yanlışsız yaptım. Lider olarak dokümanları tasnifleme hakkım var.” tabirlerini kullandı.

Başkan Joe Biden’ın ofisinde de kapalı evraklar bulunduğunu hatırlatan Trump, kimsenin Biden’ın Washington’daki ofisinde bulunan 7 yahut 8 kutu doküman hakkında konuşmadığını savundu.

ABD’de savcılık, Trump’ın vazifeden ayrılmadan evvel İran’a muhtemel taarruz planıyla ilgili Pentagon’a ilişkin bilinmeyen belgeyi de beraberinde götürdüğünü söylediği bir ses kaydının dün ele geçirildiğini açıklamıştı.

Trump’ın, elinde bulunan dokümanlardaki bilgileri diğerleriyle paylaşmak istediğini ancak vazifeden ayrıldıktan sonra dokümanlardaki saklılığı kaldırma yetkisi konusunda sınırlamaların olduğunu bildiğini tabir ettiği kaydedilmişti.

Kayıtların, Trump’ın Mar-a Lago malikanesinde tuttuğu bilinmeyen evraklarla ilgili soruşturmayı yürüten Özel Yetkili Savcı Jack Smith’e teslim edildiği bildirilmişti.

-“İlk günden itibaren kuşatma altındaydım”

Trump, açık oturumda, 2024 Başkanlık seçimleri hakkında Cumhuriyetçi parti içindeki adaylardan en büyük rakibi Florida Valisi Ron DeSantis’i de eleştirerek, DeSantis’in “Çok berbat günler” geçirdiğini ve ön seçimlerden üçüncü yahut dördüncü çıkacağı kestiriminde bulundu.

Rakipleri hakkında sert telaffuzlarını yumuşatması ve davranışlarını değiştirmesi konusundaki bir yorum üzerine Trump, “Tamam, hazır mısın? Eşi gibisi görülmemiş bir seçim kazandım. Birinci günden itibaren kuşatma altındaydım. Şayet karşı koymasaydım burada olmazdım.” diye yanıt verdi.

Trump, Biden’in dün katıldığı Hava Kuvvetleri Akademisi’nin mezuniyet merasiminde ayağının takılarak düşmesi ile ilgili de, “Umarım, bir tarafı incinmemiştir. Doğrusu, onun hakkında isterseniz konuşabilirsiniz ancak bence latife yapılmamalı.” halinde sözler kullandı.

Dış siyaset konusunda da, Ukrayna’daki savaşı 24 saat içinde bitirebileceğini öne süren Trump, Hannity’nin bunu nasıl yapacağı sorusuna da, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Ukrayna Devlet Lideri Vladimir Zelenski’yi tanıdığını söylemekl

e yetindi.

Ukrayna’daki zayiatın belirtilen sayıların çok üstünde olduğunu da savunan Trump, ayrıyeten nükleer silahların arındırılması üzerine Putin ile de uzlaşmaya vardığını tez etti.

Trump, Hannity’nin soruları ile birlikte açık oturumda güç bağımsızlığı, stratejik rezervler, ülkedeki petrol fiyatları hakkında da değerlendirmelerde bulundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir