Vize serbestisi ve AB üyelik sürecine aktif destek… Stoltenberg açıkladı: Türkiye – İsveç – NATO mutabakata vardı

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, Türkiye-İsveç ve NATO ortasındaki görüşmeler sonrası basın mensuplarının karşısında geçti.

“Türkiye-İsveç NATO-mutabakata vardı” diyen Stoltenberg kelamlarını şöyle sürdürdü:

Sayın Erdoğan, Sayın Kristersson ile bir bildiriye imza atmış bulunuyoruz. Erdoğan, İsveç’e onay kararını Meclis’e götürecek. Bu terörle gayretimize bir katkıdır. Türkiye’nin güvenliğine bir katkıdır. Madrid’deki anlaşmamızdan bu yana ülkeler birbirleriyle daha yakın çalışmışlardır. İsveç, kanun değişikliği yapmış ve Türkiye’ye silah ihracatını hür bırakmıştır. İsveç’in işbirliği NATO’ya üye olduktan sonra da devam edecektir. Birinci sefer NATO’da terörle gayret için özel koordinatör atanacaktır. İsveç’in üyeliğinin tamamlanması tarihi bir adımdır.

“Erdoğan VE KRİSTERSSON ORTAK BİR YER BULDULAR”

Bütün konsept burada Sayın Erdoğan ve Sayın Kristersson fikirlerini değiştirmediler. Burada ortak bir taban buldular, bundan sonrasına devam edebilmek için. Metne baktığımızda bundan sonra da adımlar atılacak. İsveç tam üye oluyor NATO’ya. Bundan sonrasına daha güçlü biçimde devam edeceğiz. Bu tarihi bir gün. Açık bir taahhüt var Türkiye tarafından. Onay evraklarının TBMM’ye sunulmasıyla ilgili. İsveç’in de taahhütü net bir halde ortaya konuldu. Farklı siyasi kurumlar var Türkiye Cumhuriyeti içerisinde. Sayın Cumhurbaşkanı Meclis’e sunacak, sonraki iş TBMM’ye düşüyor. Tam bir tarih veremem ancak en kısa vakitte bunun olacağının taahhütünü verdi Sayın Cumhurbaşkanı. Macaristan, ‘En son onaylayan biz olamayacağız’ demişti. Türkiye’nin onayı, Macaristan’ı da o yola götürecek. İki ülke müttefik olarak işbirliği yapacaklar. Bir yol haritası belirlenecek. Ortak güvenlik telaşları konusunda bir ortaya gelecekler. İsveç tarafının da önerdiği bir husustu, Türkiye bunu kabul etti. Terörle uğraş, NATO’nun temel sorumluluklarından bir tanesi. Artık bir koordinatörümüz olacak. Bu sayede daha güçlü terörle çabamız olacağını düşünüyoruz. Bizim çalışmalarımızı güçlendireceği üzere Türkiye için de birebir şey olacak.

“İSVEÇ, TÜRKİYE’YE AB ÜYELİĞİ KONUSNDA DESTEKLEYECEK”

AB üyesi olarak İsveç’in almış olduğu karar şu, Türkiye’nin üyeliğiyle ilgili süreçte İsveç elinden geleni yapacak. Vize liberalleşmesi ve gümrük birliği mevzularında mutabık kaldı Türkiye ve İsveç. NATO bu sürecin bir modülü değil. İsveç, AB üyesi olduğu için NATO müttefiki olarak Türkiye’yi bu sürecinde destekleyecektir. Bu bir NATO kararı değil. Türkiye, İsveç ve NATO’nun bir beyannamesi. Ben burada bir şey söylüyorsam NATO ismine söylüyorum. NATO kararı değil Türkiye ve İsveç’in aldığı kararlar bunlar. AB’nin genişlemesi AB’nin kendi sıkıntısıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir