Yabancı yatırımcılar seçimin Türkiye ekonomisine etkilerini değerlendirdi: Türkiye’nin ihtiyacı olan şey bağımsız merkez bankası

ABD merkezli Bloomberg ajansında, 2023 seçimlerinin Türkiye iktisadına muhtemel tesirlerine dair yabancı yatırımcıların yorumlarını da içeren tahlilde, “ülkenin yıllardır süren klasik olmayan iktisat siyasetlerine son verebilecek bir seçime hazırlandığı, 2023’te çok şeyin değişebileceği” belirtildi.  Mobius Capital Partners şirketinin portföy yöneticisi Carlos Hardenberg ise, Türkiye’nin gereksinimi olan şey, bağımsız merkez bankası ve ortodoks  (geleneksel) maliye ve para politikası” diye konuştu.

ABD’nin önde gelen finans yayınlarından Bloomberg’de, “Türk piyasaları büyük bir yılı bitirirken sırada çok değerli bir seçim var” başlığıyla yayımlanan tahlilde, “2022’nin Türk piyasaları için çalkantılı bir yıl olduğu, Borsa İstanbul’un dünyada bu yıl en âlâ performans gösteren borsa olduğu, lakin TL’nin kıymetinin rekor düşük düzeye gerilediği, Türkiye’nin yüzde -75’le dünyanın en düşük gerçek faizlerinden birine sahip olduğu hatırlatılırken, ülkenin yıllardır süren klasik olmayan iktisat siyasetlerine son verebilecek bir seçime hazırlandığı, 2023’te çok şeyin değişebileceği” belirtildi.

Haziran’da yapılması planlanan seçimlerin, piyasalar ve Türkiye’nin oynak varlıklarını elden çıkaran yabancı yatırımcılar için çok değerli olacağı belirtilen analizde, AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın enflasyon yüzde 80’in üzerine çıkarken bile ekonomik büyümeyi desteklemek için faizleri indirmeyi de içeren klâsik olmayan siyasetleri sonucunda TL’nin bu yıl dolar karşısında yüzde 29 oranında paha kaybettiği, öte yandan yerli yatırımcılar enflasyona karşı müdafaa ararken Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksinin dolar bazında neredeyse ikiye katlandığı aktarıldı.

“Erdoğan kazanırsa, TL’de daha fazla bedel kaybı mümkün”

Londra merkezli Mobius Capital Partners şirketinin portföy yöneticisi olan ve 250 milyon dolarlık portföyünün yüzde 7’sini Türk paylarında tutan Carlos Hardenberg, “Türkiye’nin gereksinimi olan şey bağımsız merkez bankası ve ortodoks (geleneksel) maliye ve para politikası” dedi.

Hardenberg, “Bir koalisyon hükümeti kazanırsa ve ihtiyatlı iktisat siyasetleri uygularsa, nitelikli ve sağlam yöneticiler atayabilirse, sermayenin Türkiye’ye dönüşünü görebiliriz, Erdoğan kazanırsa TL’de daha fazla paha kaybı mümkün” varsayımında bulundu.

“Muhalefet, en yeterli bahtı yakaladı”

Analizde, Metropoll araştırma şirketi tarafından yapılan kasım anketinde Erdoğan’ın misyon onay oranının yüzde 45, partisi AKP’ye takviyenin ise yüzde 36,5 olduğu, bu tablonun da Erdoğan’ın birinci çeşitte zafer kazanmak için gerekli yüzde 50’nin üzerinde oyu almakta zorlanabileceğine işaret edildi. Tahlilde, bu durum nedeniyle muhalefet ittifakının Erdoğan’ı yenmek için şimdiye kadar ki en âlâ bahtı yakaladığı vurgulandı.

Türk siyasetinde ne olabileceğini kestirim etmenin güç olduğu belirtilen tahlilde, Erdoğan’ın potansiyel rakibi İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’na verilen mahpus ceza kararına işaret edildi.

“Ekonomideki dengesizlikleri düzeltmenin kolay bir tahlili yok”

New York merkezli Medley Küresel Advisors şirketinden gelişen piyasalar yöneticisi Nick Stadtmiller, Türkiye’de idare değişikliği durumunda piyasalarda kısa vadeli bir ralli olacağını, lakin orta vadede gidişatın inişli çıkışlı olabileceğini, zira Türkiye iktisadında oluşan dengesizlikleri düzeltmenin kolay bir tahlili olmadığını, yol boyunca biraz acı çekmeden kimsenin gemiyi düzeltemeyeceğini lisana getirdi.

“Olumlu geri bildirim döngüsü süratle kendini gösterir”

Londra merkezli Coex Partners Limited şirketinden makro stratejist Henrik Gullberg, “Daha ortodoks bir siyaset izleyen bir merkez bankasının muhtemelen enflasyon beklentileri üzerinde bariz bir tesiri olacaktır, bu da lira müspet olacak ve enflasyon beklentileri üzerinde daha fazla baskı oluşturacaktır. Olumlu bir geri bildirim döngüsü süratle kendini gösterir” sözlerini kullandı.

Almanya merkezli DWS Investment’tan Sebastian Kahlfeld, yabancı yatırımcıların, lakin daha ortodoks bir iktisat siyaseti görmeleri durumunda geri döneceklerini, bu türlü bir değişikliğin, Türk şirketlerinin ekonomik gücünü bilen memleketler arası yatırımcılar tarafından takdir edilebileceğini söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir