ABD basını: Ukrayna lideri Zelenski, Rus işgalinden bu yana ilk yurt dışı ziyaretini Washington’a gerçekleştirecek

T24 Dış Haberler

Ukrayna Devlet Başkanı Volodomir Zelenski‘nin Rusya’nın işgali başlattığı 24 Şubat tarihinden bu yana birinci yurt dışı ziyaretini ülkenin savaştaki en yakın müttefiklerinden ABD’nin başşehri Washington’a çarşamba günü gerçekleştireceği belirtildi. 

ABD basınında yer alan haberlere nazaran Zelenski hem Demokrat hem Cumhuriyetçi Parti’den Kongre başkanları hem de Ulusal Güvenlik Komitesi başkanlarıyla görüşecek. Ukrayna liderinin Washington’da ABD Başkanı Joe Biden ile de görüşmesi planlanıyor.

Zelenski’nin çarşamba akşamı Kongre’nin ortak oturumuna da hitap edebileceği tabir edildi.

Gerçekleşmesi durumunda Zelenski’nin 24 Şubat’tan bu yana gerçekleştirdiği bilinen birinci yurt dışı ziyareti olacak seyahatin güvenlik telaşları nedeniyle son dakikada iptal edilebileceği bildirildi. 

Zelenski, Kongre Ukrayna’ya 45 milyar dolarlık acil durum yardımı içeren sene sonu paketini oylamaya hazırlanırken Washington’a gitmeyi planlıyor.

Kongre’nin alt kanadı Temsilciler Meclisi’nin Başkanı Nancy Pelosi, salı günü yaptığı açıklamada ayrıntı vermeden çarşamba akşamı “demokrasiye özel olarak odaklanacak” bir Kongre oturumu olacağını söylemişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir